Na kontaktoni

+355 69 603 3030

E-Mail

info@emakdivani.com

8 ide per te rimodeluar shtepine tuaj te re

8 ide per te rimodeluar shtepine tuaj te re

 

Pavarësisht se sapo jeni zhvendosur ne nje shtepi te re ose jeni duke kërkuar per nje shtepi te re ne fast albania, ne kemi disa zgjidhje gjeniale per dizajnin e brendshëm, direkt nga profesionistët. Këto këshilla janë kaq të lehta, ju mund t’i bëni ato me pak përpjekje dhe po aq pak kosto.

Ndonjëherë gjërat më të vogla kane ndikimin më të madh. Mund të jetë një pasqyre e re, një pikture, një llambë apo edhe një vazo me lule. Ndoshta ju doni të ndryshoni muret tuaja, të ndriçoni një dhomë ose të shtoni ngrohtësi në hapësirën tuaj të ndenjes.
Shikoni këto këshilla të zgjuara të dizajnit dhe kuptoni se si mund t’ju frymëzojnë! Sherbime te tilla i ofron FastAgency.al .

Shikoni si te dizenjoni shtepine per krishtlindje: https://emakdivani.com/si-te-dekorojme-shtepine-per-krishtelindje/

fast-albania

1. Ngjyrosini dhomat e vogla me ngjyra të buta dhe të lehta!

Dhoma e ndenjes më sipër është një shembull i shkëlqyeshëm se si të shfrytëzoni maksimalisht një hapësirë të vogël. Një dhomë me këtë madhësi ka tendencën të duket e kufizuar por dritaret e mëdha, muret me ngjyra të lehta dhe përdorimi strategjik i pasqyrave pasqyrojnë dritën natyrale që vjen nga dyert dhe dritaret.

Këtu është një tjetër sekret klasik i dekorimit të brendshëm. Përdorimi i pasqyrave jep iluzionin optik të hapësirës shtesë, duke e bërë një dhomë të vogël të duket më e madhe se sa është në të vërtetë. Në anën e kundërt të spektrit, pikturimi i një dhome me ngjyra më të errëta do ta bëjë atë të ndjehet më e vogël. Edhe me bollëkun e dritës natyrore dhe vendosjen e mprehtë të pasqyrave, kjo dhomë në një hije më të errët do të percillte ndjesine e ngushtices.

 

2. Përdorni pasqyra dekorative për të shtuar dritë

Siç e keni parë, pasqyrat janë të shkëlqyera për të bërë një hapësirë të vogël të duket më e madhe. Për dhoma më të mëdha ose dhomë me dritë më pak natyrale, vendosja e pasqyrave drejtpërdrejte nga dritaret shton shkëlqim të menjëhershëm. Pasqyrat dekorative gjithashtu mund të përdoren në vend të pikturave apo tablove për të mbushur hapësirën boshe në mur. Pasqyrat, qofshin të mëdha ose të vogla, shtojnë dritë dhe dimension në hapësirën e brendshme.

 

fast-albania-durres

3. Miksoni modelet dhe tekstilet, të vjetra dhe të reja, të shtrenjta dhe të lira

Mos kini frikë te miksoni! Nuk ka asgjë të keqe te vendosni gjera te trashëgimisë së familjes së bashku me shtratin tuaj modern. Të gjithë dekoruesit e mirë të brendshëm do t’ju tregojnë se qëllimi kryesor për të dekoruar shtëpinë tuaj është të krijoni një dizajn që reflekton kush jeni, personalitetin tuaj dhe stilin tuaj.

Tavolina antike Chippendale qe i perkiste gjyshit tuaj mbart nje histori. Ajo tregon historinë e së kaluarës tuaj. Shtrati modern me të cilin u dashurove dhe thjesht u desh ta blini gjithashtu tregon një histori, historinë tuaj të tanishme dhe nuk ka asnjë arsye pse e tashmja dhe e kaluara nuk mund të bashkëjetojnë bukur së bashku.

E njëjta gjë mund të thuhet për artin. Tani mund të mos dëshironi të vendosni një pikturë nga Salvador Dali në të njëjtin mur pranë një Moneti, por nuk ka asnjë arsye pse ata nuk mund të jenë në të njëjtën dhomë së bashku. Një përzierje unike e mobiljeve, qilimave ose jastëkëve të çiftëzuara me ngjyra dhe modele të ndryshme mund të sjellin ngrohtësi dhe cilësi në hapësirën tuaj të jetesës.

fast-imobiliare

4. Provoni shirita për të rifreskuar modelin tuaj të dhomës së ndenjes

Keni nevojë për ide të dizajnit të brendshëm për dhomën tuaj të ndenjes? mbulesat e divaneve shpesh tigellojne keq, por ato janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndryshuar pamjen e mobiljeve tuaja për të pasqyruar stinët. Këto mbulesa hiqen lehtësisht,ju lejojnë të keni një pamje të sofistikuar pa u shqetësuar vazhdimisht për njerëzit dhe kafshët shtëpiake që mobiljet e dhomës tuaj do te ndoten.Mbulesat në të vërtetë vlejne shumë në çdo dhomë, veçanërisht në ato ku fëmijët tuaj kalojnë shumë kohë! Mbulesat e bardha të paraqitura më sipër japin ajrin e një elegance të rastësishme, të rehatshme, të lehtë dhe të sofistikuar.

 

emakdivani.com

5. Shtoni shporta prej xunkthi për ruajtje shtesë

Shportat prej xunkthi, ose shportat e bëra nga çdo material, janë një mënyrë ekonomike dhe elegante për të shtuar ruajtje në çdo dhomë. Shportat mund të përdoren për të ruajtur dhe shfaqur libra, revista arkitektonike dhe dekor, lodra, peshqirë dhe batanije etj. Vendosja e shportave të vogla të xunkthit të mbushura me fruta dhe perime në shporten tuaj është një mashtrim i zgjuar i dizajnit të brendshëm për kuzhinën tuaj. Dyfishohet si ruajtje dhe një pikë kryesore tërheqëse.

 

emak-mobilje

6. Përdorni atë që duhet të dekoroni me një buxhet

A keni hequr ndonjë thesar që keni harruar? Kur dizajni juaj i brendshëm ka nevojë për pajisje, shikoni mirë atë që keni tashmë, në vend që të vraponi në dyqanin e dekor të shtëpisë. Këtu janë disa ide për të rikontruktuar artikujt që tashmë keni në shtëpi.
Vendosni tabaka prej druri, akrilik, metali ose argjendi mbi karrocat, mbathjet dhe tavolinat e shtratit
Organizoni qirinj me gjelbërim në banakët dhe tavolinat e kafesë
Varni pllakat tuaja të preferuara për të krijuar artin personal të murit.
Kornizë artin nga librat e fëmijëve për çerdhe dhe dhoma për fëmijë
Stack librat tuaj më të dashur për të shtuar një element vertikal të projektimit

emak-mobilje-durres

7. Varni një raft tenxhere në kuzhinën tuaj

Ne kalojmë shumë kohë në kuzhinën tonë duke përgatitur ushqim dhe argëtim, kështu që duket se i përshtatshëm që hapësirat e kuzhinës meritojnë një dashuri të dizajnit të brendshëm. Një nga truket më të mira të dizajnit të kuzhinës që është funksional dhe i bukur është të shtoni një raft tenxhere të varur.
Një raft tenxhere me varje ju lejon të shfaqni gatimet tuaja dhe çlironi hapësirën e kabinetit. Ata vijnë në shumë madhësi dhe stile, kështu që matni hapësirën tuaj të kuzhinës përpara se të bëni pazar. Sigurohuni që të ndani pak para shtesë për ato tenxhere të reja dhe tigane që dëshironi të blini!

 

shtepi-ne-shitje

8.Gjelberoni shtepine tuaj

Shtimi i bimëve në hapësirën tuaj të jetesës është një mënyrë e lirë për tu aksesuar duke shtuar ngjyrën dhe strukturën. Jo vetëm që bimët janë të bukura, ato mund të ndihmojnë në pastrimin e ajrit në shtëpinë tuaj dhe të kontrollojnë lagështinë. Bimët e shtëpisë e mbajnë shtëpinë tuaj të shëndetshme duke thithur ndotës dhe largojnë gazrat e dëmshëm nga ajri. Plus, ata e bëjnë shtëpinë tuaj të ndjehen më të gjallë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

*